Teknoloji

Mart 2023’te yeni nesil konsollarda çıkacak oyunlar

 
Her ay olduğu gibi birçok yapım yeni nesil konsollarda çıkış yapmayı bekliyor. PS5 ve Xbox Series konsollarında çıkış yapmayı bekleyen oyunlar arasında BROK the Investigator, Anno 1800, Before Your Eyes ve daha fazlası yer alıyor.
 
PS5 ve Xbox Series oyunları Mart 2023’te çıkacak
 
– Araştırmacı BROK (1 Mart: Bulmaca, macera)
 
 
 
COWCAT tarafından geliştirilen ve ekip tarafından yayınlanan bir işaretle ve tıkla, bulmaca, macera oyunu BROK the Investigator, 1 Mart’ta PS5 ve Xbox Series konsollarına geliyor. 2022’de PC’de çıkış yapan bu bulmaca macera oyunu ayrıca rol- oyun öğeleri ve eylem öğeleri. Tüm bu özellikleri bir arada harmanlayan fabrika, çok çeşitli özelliklerle karşımıza çıkmayı hedefliyor. Konsollar için çıkacak olan bu oyun, öncelikle PC platformundaki oyuncular tarafından seviliyor. En azından Steam incelemeleri bunu gösteriyor.
 
Beat ‘m up ve rol yapma ögelerinin harmanlandığı bu oyunda arka planda bir hikaye var. Bu hikayede dedektif rolünü üstleniyoruz ve çeşitli sırları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Hem bulmacanın, hem araştırmanın hem de aksiyonun merkezde olduğu bu yapımda dilersek aklımızı dilersek kas gücümüzü kullanabiliriz. Oyun iki yönlü oynamamıza izin veriyor ve bu konuda özgürlük veriyor. Yani bu çeşitlilik açısından çok güzel bir detay.
 
Geleceğin temasının işlendiği bu oyunda büyük bir emek harcıyoruz, tehditlerle dolu bu dünyada çeşitli sırları ve gizemleri ortaya çıkarmak tamamen bizim işimiz. Oyunda çeşitli trajik olaylar yer alır ve bu trajik olayların arkasında bir gizem perdesi vardır. Amacımız bu gizem perdesini kırmak, karşımıza çıkan bulmacaları çözerek arka plandaki detayları öğrenmek ve olayı aydınlatmak.
 
 
 
Oyun bize puzzle tarafında Point and Click özelliğini sunuyor bu yüzden bir puzzle’ımız varsa ona tıklayarak çözmeye çalışıyoruz. Bir yandan zihnimizi çalıştırırken diğer yandan gücümüzü uygulayabileceğimiz bu oyunda nasıl ilerleyeceğimiz tamamen bize bağlı. Dolayısıyla oyunun dinamikleri ve özellikleri stratejimize ve planımıza göre değişiklik gösteriyor. Bu oyunda her oyuncu farklı bir rol üstlenir ve hareketlerini buna göre gerçekleştirir.
 
Yukarıda da belirttiğim gibi oyunda hikaye odaklı bir yapı var. Hikaye odaklı olması biz oyuncular için her zaman iyi bir durum. Bu benzetme bize dallara ayrılan bir yapı sunuyor. Trajik olayları – üzücü olayları aydınlatabildiğimiz bu oyunda oynanışı ve gidişatı etkileyen çeşitli seçimler yapabiliyoruz. Oyundaki bu seçimler çok önemlidir. Bu nedenle, yaptığımız seçimlerin sonuçlarına katlanmak zorundayız. Bundan sonra yapılan seçimler sonucu doğrudan etkiler ve bu sonuç her oyuncuya göre değişir. Bu özellik de hoş bir dokunuş.
 
Derin hikaye unsurları ve renkli karakterler
 
 
 
80’li yılların çizgi filmlerini anımsatan bu yapımda çeşitli karakterler yer alıyor. Renkli karakterlerin ve kişiliklerin yer aldığı bu oyunda hikaye açısından güçlü bir durum söz konusu. Oyundaki hikaye bize hem duygusal hem de derinden anlatılmaya çalışılıyor.
 
Oyunda hikaye boyunca çeşitli tehditler ve düşmanlarla karşılaşabiliyoruz. Bu düşmanların ortasında çeşitli karakterler yer alıyor ancak bir yandan da boss savaşları yani işveren savaşları bulunuyor. İşverenleri yenmek için kas gücümüzü kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle, kas günümüzü geliştirmek için seviye atlamamız gerekiyor. Seviye atlama mekaniği de bu yapımda yer alıyor. Yaptığımız saldırılara, yaptığımız seçimlere ve çözdüğümüz olaylara göre seviye atlayabiliyoruz.
 
Oynanabilir iki karakter var, istediğimiz zaman geçiş yapabiliriz.
 
 
 
Oynanabilir iki karakterin yer aldığı bu oyunda çeşitli ipuçlarını bir araya getiriyoruz ve bu ipuçlarını kullanarak olayların sırrını ortaya çıkarabiliyoruz. Oynanabilir iki karakter arasında istediğimiz zaman geçiş yapabiliyoruz. Dolayısıyla oyun bize bu konuda özgürlük sunuyor. Geliştirici ekip, oyundaki dövüş sistemi açısından bizlere kolaylık sağlıyor. Böylece kolay modda dövüşler yapılabiliyor.
 
Çizgi film gibi karakterlerin yer aldığı bu oyunda harika bir macera bizi bekliyor diyebilirim. Oyunda hikaye gereği birden fazla son karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla her oyuncu farklı deneyimler kazanarak bu meselden ayrılabilir. Oyunda yaptığımız seçimler çok değerli. Nitekim yapacağımız seçimleri çok iyi değerlendirmemiz ve ona göre planlama yapmamız gerekiyor.
 
Başta timsahı kontrol ettiğimiz bu yapımda yukarıda da belirttiğim gibi iki farklı karakteri kontrol edebiliyoruz. İki farklı karakter arasında istediğimiz zaman geçiş yapabiliyoruz. Bu yapımda trajik olayları çözmeye çalışıyoruz ve çeşitli karakterlerle diyaloglara girebiliyoruz. Yeni karakterlerle tanışabileceğimiz ve onlarla konuşabileceğimiz farklı yerlere ve bölgelere adım atıyoruz.
 
 
 
Ayrıca oyunda beat’m up bölümleri de bulunuyor. Tam bir araç tarzı dövüş ve aksiyon sistemi sunan bu oyunda tilkiden fareye, sincaptan tavşana kadar pek çok hayvan dostu bulunuyor. Oyunda çözmemiz gereken çeşitli bulmacalar da ortada bize sunuluyor ve her etkileşimden önce veya sonra bu bulmacaları çözmemiz gerekiyor. Oyunda bize yardımcı olacak birçok karakter ve faktör de bizlere sunuluyor.
 
BROK the Investigator oyunundaki seçeneklerimiz bunlarla bitmiyor. Bir de envanter sistemi var. İlk başta, oyuna başlarken normalde üç farklı zorluk seviyesi arasından seçim yapabiliriz: kolay, orta ve zor. Orta sahnelerde çeşitli diyaloglar bize anlatılıyor ve bu diyaloglar üzerinden hikayenin gidişatına tanık oluyoruz. Oyuna ilk başladığımızda ortadaki karakterimizin konuştuğunu ve bize olayları anlattığını görüyoruz. İlk etapta yanan bir alanda başlıyoruz ve burada neler olduğunu araştırmaya başlıyoruz. Bu bölümde çeşitli nesnelerle etkileşime girebiliyoruz ve bu alanda karakterimizin sitemlerine her zaman tanık oluyoruz.
 
 
 
Olayları farklı şekillerde ifade eden ve bizlere aktaran karakterimiz de renkli bir kişiliğe sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden en kötü durumda bile bu karakterdeki bir karakterle etkileşime geçmek ve onu kontrol etmek çok keyifli. Oyunda belirli alanlarda sağdan sola çeşitli ekipmanları topluyoruz, bu ekipmanların içerisinde modülleri bir araya getiriyoruz ve bu yapbozu çözmeye çalışıyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi oyunda bir envanter sistemimiz var, elde ettiğimiz eşyaları bu envantere koyabiliyoruz ve yeri geldiğinde envanterden çıkararak kullanabiliyoruz. Bulmaca ve aksiyonun harmanlandığı bu yapım bizlere oldukça keyifli bir deneyim sunuyor.
 
Bana Deponia tarzı bir kinayeyi hatırlatıyor
 
 
 
Oyun bana en başta Deponia’yı hissettirdi. Onun için o oyunda hep konuşan, bize hep esprili bir bakış açısı sunan bu renkli karakterler ve karakterler vardı. Bu oyunda bu karakterler aynı şekilde bulunmakta ve seslendirmeler aynı formda yapılmaktadır. Her iki oyunun da bulmaca stili hemen benzer, ancak Deponia’nın aksiyon ve dövüş unsurları içermemesi alışılmış bir durumdur. Yalnızca bulmacalar ve diyaloglarda ilerleme. Bu nedenle, bu oyunda daha fazla çeşitlilik ve özellik var. Her iki oyun da bu bölümden sonra ayrılıyor.
 
Oyun şu anda Steam platformunda 99 TL’den satılıyor. 1 Mart’ta ise yeni nesil konsollar yani PlayStation 5 ve Xbox Series konsollarda çıkış yapmaya hazırlanıyor. Bu tarz yapımları seviyorsanız hem bulmaca hem de araç tarzı dövüşlerin harmanlandığı bir oyun denemek istiyorsanız bu yapımlara göz atabilirsiniz. Oyunda yukarıda da belirttiğim gibi bulmaca çözebiliyor, aksiyona dahil olabiliyor ve çizgi film tarzı grafiklere bakabiliyoruz.
 
– Creed: Rise to Glory – Championship Edition (3 Mart: dövüş, spor, PS5)
 
 
 
Survios tarafından geliştirilen ve ekip tarafından sunulan spor – dövüş, boks oyunu Creed: Rise to Glory – Championship Edition, 3 Mart’ta PS5 konsoluna gelmeye hazırlanıyor. Sadece sanal gerçeklikte çıkış yapan bu boks temalı yapım 2018’de çıkan oyunlar, 3 Mart prestijiyle yeni nesil konsola kavuşan PlayStation 5 konsoluna geliyor.
 
Yumruklarımızı konuşturduğumuz bu oyunda fizik tabanlı karakter animasyonları, dövüş unsurları ve dahası bulunuyor. Oyunda geliştirici grup tarafından eklenen yakın dövüş odaklı yeni bir teknoloji bulunuyor. Phantom adı verilen bu yakın dövüş teknolojisi, bize daha yeterli bir boks deneyimi sunmayı amaçlıyor.
 
Çeşitli antrenmanlara katılıp kendimizi güçlendirdiğimiz bu yapımda birçok boks maçına gidebiliyor, rakiplerimizi tek tek yenip ringlerin efsanesi olmaya çalışabiliyoruz. Oyunda çeşitli zorluklarda rakipler var, bu rakiplere karşı kendi stratejimizi ve planlarımızı yapabiliyoruz. Rakiplerin yaptığı atılımlara kıyasla kendi aksiyonlarımızı da gerçekleştirebiliyoruz. Mekaniği ve dövüş unsurlarıyla ön plana çıkmayı hedefleyen bu yapımda yumruklarımızı konuşturmak gerekiyor.
 
 
 
Bu boks oyununda farklı karakterler var. Bu karakterlerin her biri farklı el becerisi ve yakın dövüş stilleri ile karşımıza çıkıyor. Her birinin farklı bir tarzı olması bizim için çok daha uygun. Dolayısıyla her oyuncu bu oyunda farklı bir deneyim yaşayacak ve farklı stratejiler uygulayacaktır. Bu da oyunun ne kadar çeşitli olduğunu gösteriyor.
 
Oyunda bir yandan bitirici vuruşlar yapabiliyoruz bir yandan da sinematik bir dövüş deneyimi yaşayabiliyoruz. Oyunda yumruklarımızı tekrar konuşturmak, kendimizi güçlendirmek ve rakiplere karşı daha etkili olmak için çeşitli egzersizlere katılabiliyoruz. Birden fazla oyun modunun yer aldığı bu oyunda mesleğimizi belirleyebileceğimiz bir meslek modu bulunuyor. Bu meslek modunda diğer meslek modu yapımlarında olduğu gibi aşağıdan başlayıp zirveye çıkmaya çalışıyoruz. Burada her hafta çeşitli maçlar oynayabiliyoruz ve her zaman kendimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Aldığımız her galibiyetle karakterimizi geliştirip güçlendirebiliriz.
 
Yumruklarımızı konuşturduğumuz bu boks oyununda meslek modunun yanı sıra ücretsiz oyun modu da bulunuyor. Bu ücretsiz oyun modunda istediğimiz gibi savaşabiliyoruz ve rastgele bir zorunluluk yok. Bu moda girerek istediğimiz kişi ile istediğimiz zaman boks maçına çıkıp rakibi yenmeye çalışabiliyoruz. Bu hem antrenman yapmak hem de kendimizi geliştirmek için çok ideal bir mod.
 
 
 
Creed: Rise to Glory – Championship Edition’daki bir diğer mod da PvP modudur. Online bir yapıya sahip olan bu modda özel bir dövüş organize edebiliyor, arkadaşlarımızı bu özel dövüşe davet edebiliyor ve onlarla hızlı bir maç gerçekleştirebiliyoruz. Oyunda arkadaşımızla birlikte ilerleyebiliyor ve çapraz oyun takviyesi ile hızlı maçlar yaparak rakipleri yenmeye çalışabiliyoruz. Oyunda rakipleri yenmeye çalışırken yumruk attığımız her bölgenin farklı etkileri oluyor. Hızlandırmak için sert bir yumruk rakibi sersemletir ve karnına yapılan her yumruk rakibi sersemletir. Bundan dolayı her bölgenin farklı getirileri bize yansımaktadır.
 
Oyunda boks maçlarından aşina olduğumuz bir ring var, bu ringde yine bir anlatıcı var. Bu oyunda yakın dövüş odaklı bir boks maçına giriyoruz. Rocky dünyasında geçen bu oyunda istediğimiz karakteri seçip önümüze çıkan rakibi ezmeye çalışabiliyoruz. Oyunda her boksörün farklı yetenekleri var, biz bu yetenekleri kullanarak rakipleri yenmeye çalışıyoruz. Oyundaki grafik görsel tam olarak çok gerçekçi bir yapı olmasa da bize biraz çizgi benzeri bir sanat tarzı sunuyor.
 
 
 
Oyunda attığımız her yumruk gerçekten rakibi yok ediyor ve yumruklarımızı çok iyi hesaplamamız gerekiyor. Karakterimiz attığımız yumruktan sonra yorulabiliyor ve buna göre hareketlerimizi ve stratejimizi uygulamamız gerekiyor. Oyunda kendimizi geliştirebileceğimiz ve yumruklarımızı güçlendirebileceğimiz bir eğitim sistemi var. Bu eğitimde kum torbalarını yumruklayabilir, burada kendimizi hızlandırabilir ve yine modellere karşı çalışabiliriz. Güçlendiğimiz her bölümde tekrar resmi maçlara çıkıyor ve sıralamada üst sıralara yerleşmeye çalışıyoruz.
 
Creed: Rise to Glory – Championship Edition, çengelleme, düz yumruk atma ve yumruklarımızı konuşurken kendimizi savunma gibi temel boks mekaniklerini içerir. Bu mekaniği kullanmak ve ustalaşmak için bir soluklanma oyunu oynamak gerekir. Boks oyunlarının özünde kendinizi savunma ve yanlış bulduğunuzda yumruk atma mekaniği vardır. Bu sistemi devreye alırsak oyunda çok daha güçlü hale gelebilir ve rakipleri yenebiliriz.
 
 
 
Oyun ilk etapta VR başlıklarında çıkış yaptığından, oynanış görüntüleri biraz baş döndürücü görünebilir. Birinci şahıs kamera bakış açısına sahip bu oyunda gerçek zamanlı olarak yumruklarımızı atıp rakipleri yenmemiz gerekiyor. Oyunda vurduğumuz her yumruktan sonra puan kazanıyoruz ve sonunda maçın galibi en çok puanla rakibi yere seriyor. Oyunda attığımız yumruklardan sonra çeşitli efektler çıkıyor ve bize gelen yumruklarda aynı efektler patlıyor.
 
Oyunda gerçek zamanlı olarak rakibe ne kadar çok yumruk atarsak ve bu yumruklar düzgün çalışırsa çeşitli kombolar yapabiliyoruz. Yani kafamıza 3-4 kez vurduktan sonra kombo yapabildiğimiz bir mekanikle karşılaşıyoruz, bu mekanik sayesinde yumruklarımızı daha hızlı konuşturabiliyor ve rakibi yere serme olayına girebiliyoruz. Bu da bize sinematik ve estetik bir dövüş sisteminin olduğunu gösteriyor.
 
 
 
Özetlemek gerekirse bir boks oyununda olması gereken özellikler ne ise bu oyun da bu özellik ve unsurları içermektedir. Aslında bu yapım gerçekçiliğin ötesine geçerek çeşitli efektler ve çizgi film tarzındaki karakterlerle karşımıza çıkıyor. Oyun hem gerçekçilik hem de çizgi film sanatı tarzının ortasında bir yerde. Olay için tam olarak nasıl adlandırdığımız ve konumlandırdığımız tamamen size kalmış. Gerçekçilik takıntınız varsa muhtemelen bu oyunu beğenmeyeceksiniz ancak daha estetik bir yapı istiyorsanız bu yapımıza göz atabilirsiniz.
 
 
Boks oyunlarını seviyorsanız ve bu spora ilginiz varsa bu yapımıza göz atabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi oyun 3 Mart’ta yeni nesil bir konsol olan PlayStation 5’e geliyor. İlk etapta VR için sadece sanal kulaklık çıkıyor yani başka bir platformda bulunmuyor. Oynanış görüntülerine YouTube üzerinden göz atabilirsiniz. Yine, buraya birkaç oyun görüntüsü bırakacağım. Bu görselleri izleyerek oyunu satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz diyebilirim.
  
– KartRider: Drift (8 Mart, yarış, aksiyon – PS5, Xbox Serisi)
 
 
 
Nexon Korea Corporation tarafından geliştirilen ve sahibi Nexon America Inc. olan KartRider: Drift tarafından yayınlanacak yarış aksiyon oyunu, 8 Mart’ta konsollara geliyor. Bizi geçmişe götürecek olan bu yarış oyunu çeşitli özelleştirme seçenekleri, karakterler ve araçlar içeriyor. Hızlı aksiyon ve yarışların yer aldığı bu oyunu oynaması tamamen ücretsizdir. Oyun şu anda PC platformunda yer alıyor ancak 8 Mart’ta PlayStation 5 ve Xbox konsollarına gelmesi planlanıyor. Oyunun çıkış tarihi şu anda konsol sayfalarında yok ancak birçok rapor ve kaynak 8 Mart’ta çıkacağını belirtiyor. 8 Mart’ta çıktı. Mart’ta çıkacak oyunlar arasına bu oyunu da dahil ettim.
 

Eski üretim arcade tarzının geliştirilmiş versiyonu olan bu yapımda hızlı bir yarış deneyimi bizleri bekliyor. Oyuna katılacağımız kart yarış oyununda rakiplerimizi saf dışı bırakmaya, rakiplerimizi geride bırakmaya ve birinci olmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde savrulacağımız bu yarış oyununda karakterimizi özelleştirip farklı parkurlara girebiliyoruz.

Oyunda yarışırken normal bir yarış gibi ilerlemiyor ancak ortam tam bir kaosa dönüşebiliyor. Bu nedenle rakipleri sağdan soldan vurarak ortadan kaldırmaya çalışabilir ve ortalığı karıştırmaya başlayabiliriz. Hem eğlenceli dakikalar geçirebileceğimizi hem de bize üstün bir yarış deneyimi sunmayı hedefleyebileceğimizi söyleyebilirim.
 
 
 
KartRider: Drift, hem araç özelleştirme hem de karakter özelleştirme seçeneklerine sahiptir. Bu seçenekler şu anda çok fazla değil ama zamanla bu içerik dolacak ve bize daha fazla özelleştirme seçeneği sunulacak. Yeniden oynayanların PC platformunda belirttiği gibi oyunda çok fazla karakter ve araç özelleştirme öğesi yok. Bunun buna göre artırılması gerektiği belirtiliyor. Geliştirici grubu şu anda oyunun konsol sürümleri üzerinde yoğun. Sonuç olarak, konsollar çıktıktan hemen sonra oyuna daha fazla karakter özelleştirme ve araç özelleştirme öğesi eklenecektir.
 
Doğal olarak oyunda her yarışı kazanmak için piste atılıyoruz ve rakipleri elemeye çalışıyoruz. Oyunda bu durumu daha eğlenceli hale getiren bir skor tablosu da bulunuyor.
Skor tablosunun zirvesine çıkmaya çalışıyoruz ve bu oyunda ustalaşmaya çalışıyoruz. Oyun benzersiz sürüş mekaniği ve dinamiklerine sahiptir. Bu mekaniklere hakim olmak da biraz zaman alabilir. Bundan dolayı oyunu bir süre oynamak ve vakit geçirmek gerekmektedir.
 
 
 
Oyun hem tek oyunculu hem de çok oyunculu yapıya sahiptir. Oyunda arkadaşlarınızla rekabet edebileceğiniz gibi tek oyuncu olarak diğer rakiplere karşı da mücadele edebilirsiniz. Online bir yapıya sahip olan bu yapım aynı zamanda online skor tablolarına da yer vermektedir. Ana hedefimiz olan bu tablolarda üst sıralara ulaşmak adettendir. Hem kendimizi geliştirmek hem de kişiselleştirmek bu oyunun merkezinde yer alıyor.
 
Oynaması ücretsiz olacak bu yapım, geliştirilmiş içeriğe ve güzelleştirilmiş bir sürüş deneyimine sahip. Bilinen bir yarış oyunu olan bu yapım, şu anda PC platformunda gelişmiş seçeneklerle sunuluyor. Konsol sürümleri de yakında piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Kart yarış oyununda hızlıca pistlerin tozunu atabilir ve rakiplerimizi geride bırakmaya çalışabiliriz. Çeşitli erişilebilir ve rekabetçi içeriklerle çok oyunculu bir yarış deneyimi bizi bekliyor. Ayrıca yumuşatılmış görseller, yeni monitörlere uygun çözünürlük tabanı ve daha fazlası bu oyunda yer alıyor.
 
 
 
Yakınınızdaki arkadaşlarımızla veya dünyanın dört bir yanından oyuncularla rekabet edebileceğimiz bu yarış oyununda aracın kontrolü tamamen bizim elimizde. Oyunda çeşitli özelleştirme seçenekleri ve özgürlük var. Her oyuncu hem karakterini hem de aracını kendi kişiliğine ve isteklerine göre özelleştirebilir. Bu kişiselleştirme sayesinde oyuncu kendini eşsiz hissediyor ve bu yarışlara da yansıyor. Bu oyundaki asıl amacımız, yarışlarda birinci olmak ve çevrimiçi skor tablolarında üst sıralara çıkarak ismimizi dünyaya duyurmak adettendir. KartRider: Drift oyununda online skor tablolarında üst sıralarda yer almak oldukça zordur. Bu nedenle her zaman oyunu oynayarak ve bu oyunda ustalaşarak en iyi olmaya çalışabiliriz. Aslında sürüş mekaniklerine ve araç dinamiklerine alıştığınızda bu oyunda daha iyi bir konuma gelebiliyorsunuz.
 
Oyundaki araç özelleştirme seçenekleri ile bunları renklendirebilir, çeşitli kısımlarını güçlendirebilir ve farklı şekillerde araç elde edebiliriz. Araç ve karakter özelleştirmesi tamamen bizim zevkimize ve zevkimize göre yapılabilmektedir. Bu nedenle, her oyuncunun farklı bir özelleştirme seçeneği ve karakteri olacaktır. Bu, benzersiz bir karaktere ve araca sahip olmamızı sağlayacaktır. KartRider: Drift içerisinde özelleştirdiğimiz araçlar ve karakterler ile birlikte hızlıca yarışlara dalacağız, skor tablolarında öne çıkmaya ve daha fazlasını yapmaya çalışacağız.
 
 
 
Oyunda yine özelleştireceğimiz seçeneklerin ortasında aracın her yerine dokunabiliyor ve renginden motoruna kadar pek çok modülü karıştırabiliyoruz. Oyunda yine çeşitli stickerlar ve aracımıza ekleyebileceğimiz stickerlar mevcut. Bu çıkartmalar ile diğer oyunculara biraz hava katabileceğimizi söyleyebilirim. Bunun dışında oyunda farklı beceriler de bulunuyor. Bu beceriler sayesinde rakipleri ortadan kaldırabilir ve kesinlikle onları bir süre geride bırakabiliriz. Platformlar arası güçlendirmesiyle de ön plana çıkan bu yapımda bu oyunu mobil, PC ya da konsollardan oynayabiliyor ve her platform birbiriyle mücadele edebiliyor.
 
Oyunda alışılagelmiş yarış dışında farklı modlar bulunuyor. Bu modlar oyunculara farklı deneyimler sunuyor ve aslında uygun bir seçenek. Örneğin hız modunda oyun içerisinde çok hızlı bir yarış içeriğine dalarak sadece hıza odaklanıyoruz. Burada tabi ki hassas kontroller, gelişmiş drift seçenekleri, araçlar ve farklı sürüş dinamikleri ile sınırlarımızı zorluyoruz. Bu modda dünya kaosa sürüklenebilir ve tamamen hızlanıp uçabildiğimiz için hızlı bir yarış deneyimi bizi bekliyor olacak. Ayrıca kullanabileceğimiz çeşitli ekipman ve aletler var. Oyunda rakipleri yenmek için roketatarlar, bombalar ve ufo gibi çeşitli özellik ve becerileri kullanabiliyoruz. Rakiplerimizi bu şekilde yenmeye çalışıyoruz.
 
 
 
Normal yarışların dışında fantastik bir yarış deneyimi sunan bu oyunda rakipleri yenmek için elimizden geleni yapıyoruz. Oyunda hangi mod bulunursa bulunsun asıl amacımız bu modlar arasında birinci olmaktır. Bu nedenle her modda birinci olmak için yarışıyoruz ve bu modların özelliklerinden de faydalanabiliyoruz. Hangi mod sizin için eğlenceliyse, o modu deneyimleyebilir ve pistlere dalabilirsiniz.
 
Özetlemek gerekirse çeşitli karakter ve araç özelleştirme seçenekleriyle bize arcade tarzı bir hızlı yarış aksiyon deneyimi sunan bu yapım, bizlere nostaljik bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. Oyunda zamanla geliştirebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz bir mekanik var. Bu mekanik sayesinde oyunu kesintisiz olarak oynayabilirsiniz.
 
 
 
Oyunda ister yakınınızdaki arkadaşlarınızla farklı parkurlara ve bölgelere gidebilir, isterseniz de dünyanın dört bir yanından oyuncularla rekabet edip çevrimiçi skor tablolarında üst sıralara tırmanmaya çalışabilirsiniz. Oyun ilerledikçe garajınızı doldurabilir ve çeşitli özelleştirme seçenekleriyle dekore edebilirsiniz. Yarış ve aksiyon sevenler için ideal bir deneyim sunuyor diyebilirim.
 
– Transport Fever 2 (9 Mart: PS5, Xbox Series, simülasyon, strateji, yönetim)
 
 
 
Urban Games tarafından geliştirilen ve Good Shepherd Entertainment tarafından yayınlanan bir simülasyon, strateji, yönetim oyunu olan Transport Fever 2, 9 Mart’ta yeni nesil konsollara gelmeye hazırlanıyor. Simülasyon öğelerinin ön planda olduğu bu strateji yönetim oyununda, yeni bir dünya, farklı bölgelere taşın ve dünyanın farklı mükemmelliklerini ortaya çıkarmaya çalış.
 
Oyunda geniş bir ulaşım ağı kuracağımız bu dünyada kara, su ve hava bölümlerine geçebiliyoruz ve her bölümde farklı yönetimsel öğelere erişebiliyoruz. Oyundaki asıl amacımız gerekli profesyonel ulaşım ekini halkın hizmetine sunmak ve sunmaktır. Bu ulaşım simülasyon oyununda yapacağımız başlıca şeyler yukarıda da belirttiğim gibi ulaşım altyapısını sağlamaktır. Havada, karada veya suda bu tür bir desteği sağlamak bu oyunun mihenk taşıdır.
 
 
 
Simülasyon oyunu içerisinde yer alan bu dünyada ulaşım altyapısı çok değerlidir. Ulaşım altyapısını profesyonelce halka sunmak için gereken özveriyi bulmamız gerekiyor. Oyunda tren, otobüs ve tır ile ulaşılabilecek altyapıyı düzenlemek tamamen bizim işimiz. Oyunun simülasyon unsurlarının ön planda olduğu bu dünyada birçok detay, yönetimsel unsurlar, ulaşım altyapı güçlendirmesi ve dahası bizlere sunuluyor. Tüm bu unsurların ortasındaki dengeyi sağlamak ve yönetmek tamamen bizim elimizde.
 
Oyundaki asıl amacımız ulaşımda rakipsiz bir yönetim sistemi kurmaktır. Kuracağımız bu şirket sayesinde gerekli yükleri, insanları ve daha fazlasını farklı bölgelere doğru, sağlıklı ve sadakatle ulaştırabileceğiz ve şirketimizin güvenilirliğini artırabileceğiz. Yaptığımız her iyi işten sonra şirketimizin maliyeti artacak ve kârımıza faiz eklemeye başlayacağız. Oyunda kuracağımız bu profesyonel ulaşım ağı sayesinde bir yerden bir yere insan ve yük taşıyabilecek, yeni oluşumlara gidebilecek ve rakipsiz bir firma haline geleceğiz.
 
 
 
Transport Fever 2’de bu nakliye şirketinin her bir parçasını bizzat yöneteceğiz. Yani oyundaki ekonomi, ulaşım komitesi, yol güzergahları ve daha fazlası tamamen bizim elimizde olacak. Bütün bunları sağlıklı ve planlı bir şekilde düzenlememiz gerekecek. Oyunda farklı bölgeler olacak. Avrupa, Amerika ve Asya kıtaları bu üretimde yer alacak ve her bölge – kıtaya geçecek ulaşım sistemimizi bu bölgelerde kurabileceğiz.
 
Gerçekçi bir ulaşım simülasyonu sunan bu oyunda demiryollarından havaya, deniz yollarından kara ulaşımına kadar her türlü ulaşım bizi bekliyor olacak. Oyunda her ulaşım türünü farklı şekilde ele alacağız ve bunları geliştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Oyun içerisinde yeniden inşa edeceğimiz bu yolları tek tek görebilecek, düşünebilecek ve planlar yapabileceğiz. Tüm yönetsel süreçlerin bizim elimizde olduğu bu dünyada, farklı stratejiler benimseyerek şirketimizi daha üst seviyelere taşımamız gerekecek.
 
 
 
Farklı kıtalara ve bölgelere geçiş yapacağımız bu simülasyon oyununda oyun deneyimimizi geliştirecek çeşitli modlar bulunuyor. Bu modda istediğimiz her şeyi yapabiliriz ve kilidini açabileceğimiz çeşitli ödüller ve başarılar vardır. Oyunda bulunan serbest mod sayesinde istediğimiz gibi bir ulaşım ağı kurabiliyor, kilidini açabileceğimiz çeşitli başarılara ulaşabiliyor ve çeşitli konularda mücadele edebiliyoruz. Öte yandan, ana hikaye modu var. Bu hikaye modunda bize bir hikaye anlatılıyor ve bu hikaye hem orta sahneler hem de seslendirmelerle bizlere sunuluyor. Bu nedenle oyunun hikaye modu daha ön plana çıkıyor. Hikaye modunda çeşitli görevler var. Bu sayede hem oyunu öğrenebilir hem de hikayenin tadını çıkarabiliriz.
 
Ulaşım altyapısı simülasyon oyununda şirketimizin ekonomik maliyetlerini, gereksinimlerini ve daha fazlasını yönetebilir ve görebiliriz. Oyunda tüm bu unsurların yer aldığı bu dünyada her açıdan düşünmemiz ve planlamamız gerekiyor. Oyunda bir şehrin ihtiyaç duyacağı tüm ulaşım kalemlerini sağlamalı ve firmamızı ön plana çıkarmalıyız. Örneğin bir şehirde köprüler, tüneller, yollar çok değerlidir. Firma olarak bu konuda profesyonel takviye sağlamamız ve gerekli yapıları kurmamız gerekiyor. Kurduğumuz bu yapıların sağlamlığı ve güvenilirliği ne kadar uygunsa o kadar çok geri dönüş alıyoruz.
 
 
 
Oyunda yeniden inşa edeceğimiz yapıların ortasında demiryolları, caddeler, ışıklı tabelalar, otobüs güzergahları ve dahası bulunuyor. Bu nedenle ulaşımla ilgili tüm detaylar bu simülasyon oyununda yer alıyor ve her birini bizzat planlamamız gerekiyor. Oyunda yine ulaşım konusunda çok dikkatli olmamız gereken konuların başında trafik geliyor. Bir bölgede trafik fazla ise yoğun olan bölgenin yollarının genişletilmesi veya aydınlatma yapılması gerekir. Bu nedenle her parçayı çok iyi düşünüp ağırlaşan bölümlerde değişiklik ve iyileştirmeler yapmamız gerekiyor. Kısacası tüm alt yapı işleri bizim elimizde diyebilirim.
 
Daha önce bilgisayar platformuna da çıkan bu yapım bizlere 20 saatin üzerinde oynama süresi sunuyor. Oyunda üç farklı kısım bulunuyor ve hikayenin bu kısımlarını deneyimleyebiliyoruz. Oyunda ayrıca üç resim türü daha var. Farklı manzaralara dalabileceğimiz, farklı kıtaları gezebileceğimiz ve profesyonel ulaşım ağımızı kurabileceğimiz çeşitli yapılar da bizlere sunuluyor.
 
 
 
Firma olarak oyun içerisinde ulaşım ağı kurup onlara profesyonel anlamda destek verebiliyoruz. 200’den fazla araç, tren, otobüs ve daha fazlasının bulunduğu bu oyunda dikkat etmemiz gereken o kadar çok detay ve unsur var ki. Yine sokakların hacmi, trafik durumu, ekonomik tüketimi, evlerin ağır olduğu kısımlar ve daha fazlası etraflıca düşünülmesi gerekiyor. Bütün bu unsurlardan sonra ulaşım ağımızı kurmamız ve sağlıklı bir altyapıyı halka sunmamız gerekiyor.
 
Daha önce PC platformunda yayınlanan bu üretim mod tabanını da içerir. Oyunun PC sürümünü oynayanlar görmüştür: Steam atölyesinde bu yapı için pek çok mod tabanı bulunmaktadır. Bu mod sayesinde oyuna çeşitli özellikler ve güncellemeler getirebilirsiniz. Bu nedenle daha detaylı ve farklı bir oyun yapısı istiyorsanız bu atölye bazında da faydalanabilirsiniz. Dilerseniz bu modda kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için kendi modunuzu yayınlayabilir ve buradan oyunculara sunabilirsiniz. Bunlar sayesinde kendi yaratıcılığınızı ön plana çıkarabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.
 
 
 
Ulaşım simülasyon oyununda bir yandan profesyonel ulaşım kuracağız, diğer yandan gerçekçi simülasyon öğeleri ile çok detaylı bir dünyaya geçiş yapacağız. Birçok detayın olduğu ve öğrenmesi biraz zaman alan bu oyunda biz oyuncular olarak tüm kıtalara ve bölgelere ulaşım ağı kurmak ve bu ulaşım ağını her zaman desteklemek zorunda kalacağız. Oyunda bir bölgede trafik olabilir, biz firma olarak o bölgedeki trafik yoğunluğunu azaltmak için elimizden geleni yapacağız ve gerekli düzenlemeleri sunacağız. Bunun için elbette şirketimizi ekonomik olarak beslememiz ve daha fazlasını yapmamız gerekiyor.
 
Bu şekil şehir simülasyonu ve ulaşım simülasyonu oyunlarını seviyorsanız bu yapımıza bir göz atabilirsiniz. Oyun, yukarıda da belirttiğim gibi şu anda Steam üzerinden PC oyuncuları için alınabiliyor. Şu anda 340 TL’den satışa çıkan bu yapım, 9 Mart’ta PlayStation 5 ve Xbox Series konsollarına geliyor. Yeni nesil konsollarda çıkış yapacak olan bu yapımı mevcut konsollarınız ile deneyimleyebilecek, kendi profesyonel nakliye şirketinizi kurup büyütebileceksiniz.
 
– LEAP (1 Mart: PS5, Xbox Serisi, bilim kurgu, aksiyon, nişancı)
 
 
 
Blue Isle Studios tarafından geliştirilen ve Blue Isle Publishing tarafından yayınlanan bilim kurgu temalı aksiyon shooter oyunu Leap, 1 Mart’ta yeni nesil konsollara geliyor. büyük bilim kurgu dünyası, bu dünyada savaşı çevrimiçi çok oyunculu modda başlatıyoruz. Oyunda farklı bilim kurgu temaları, farklı silah türleri ve farklı bölgelerle ilgili farklı karakterler bulunuyor. Bu karakterlerin, silahların ve bölgelerin her biri farklı özelliklere ve farklı biçimlere sahiptir. Tüm bunları kullanarak karakterimizi geliştirmek ve karşımıza çıkan oyuncuları yenmek bizim işimiz.
 
Tamamen silah kullanımına dayalı olan bu oyun, tüm nişancı ırklarının özelliklerini taşıyor. Farklı haritalar üzerinde doğrudan silahlanıp hareket ediyor, ilerledikçe ekip arkadaşlarımızla iletişime geçiyor, onlarla koordineli bir şekilde planlar yapıyor ve karşımıza çıkan düşman askerleriyle baş etmeye çalışıyoruz. Oyunda farklı bilimkurgu temalarıyla ilgili silahlar, eşsiz sınıf becerileri ve dahası bizlere aktarılıyor. Bu kadar çok özelleştirme ve seçenek olduğu için oyun bize birçok açıdan özgürlük sunuyor diyebilirim.
 
 
 
Erken erişim olarak çıkan bu yapım ilk olarak PC platformunda çıkış yaptı. Şimdi ise yeni nesil konsollar yani PlayStation 5 ve Xbox Series konsollarında çıkış yapmaya hazırlanıyor. Oyun konsol sürümlerine taşınırken erken erişim sürümü ise oyuncu geri bildirimlerini dikkate almıyor ve oyunun eksikliklerini gidermeye çalışıyor. Her iki taraftan da çalışan grup, bize bir bilim kurgu nişancı deneyimi sunmayı amaçlıyor.
 
Fırlatıldığımız bu dünyada her oyuncu tam donanımlı bir şekilde büyük bir çaba içerisine giriyor, silahlı ve donanımlı bir şekilde atıldığımız bu dünyada kendimiz de dahil olmak üzere bir grup oluşturuyoruz, bu ekiple iletişim kurabiliyor ve düşman unsurlarını yenebiliyoruz. onlarla planlı bir şekilde karşılaşıyoruz. Çevrimiçi çok oyunculu formatta oynanabilen bu yapımda farklı yerlerden oyuncularla tanışabiliyor ve kendi ekibimizle iletişime geçerek onları yenmek için planlar yapabiliyoruz. Düşmanları engellemek, onları yukarıdan veya aşağıdan köşeye sıkıştırmak ve daha fazlasını yapmak tamamen stratejimize ve takım-takım bağımıza bağlıdır.
 
 
 
İçine atıldığımız bu çevrimiçi çok oyunculu nişancı oyununda birçok farklı araç, birçok farklı türde silah, alet, el becerisi ve dahası bize aktarılıyor. Oyunda bir karakter sınıfı seçebiliyoruz, bu karakter sınıfı ile birlikte çeşitli marifetleri kullanabiliyoruz ve diğer oyunculara daha aktif bir şekilde karşı çıkabiliyoruz. Yine kendi kullanımınıza uygun silah türlerini seçip, mühimmat türlerini seçip ona göre donatabiliyoruz. Bu sayede düşmanlara karşı daha iyi ateş edebiliyor ve daha isabetli vuruşlar gerçekleştirebiliyoruz. Oyunda galibiyete ulaşmak için takımımızla koordineli çalışmamız ve şutlarımızın isabetli gitmesi adettendir.
 
Birinci şahıs nişancıda bilimkurgu teması sonuna kadar işlenmiş ve bilimkurgu teması bu bölgede her haritaya yoğun bir şekilde yansıtılmış. Hem karakterler, hem silahlar, hem de içinde bulunduğumuz çevresel faktörler bilimkurgu temasıyla alakalı bir formda karşımıza çıkıyor. Oyunda elbette silahlar ve karakterler dışında çeşitli çevresel faktörleri de kullanabiliyoruz. Mesela bir maç başlattık, bu maçta mekanik bir geyikle karşılaşabiliyoruz, istersek bu geyiğin üzerine atlayabiliyoruz ve bir yerden bir yere hızlı formda hareket edebiliyoruz. Yani oyunda yolcu olarak kullanabileceğimiz mekanik araçlar var diyebilirim.
 
 
 
Oyuncuda tabancalardan makineli tüfeklere kadar pek çok silah türü bizleri bekliyor olacak. Oyunda sadece silahımızla değil, ekibimizle de koordineli çalışmak gerekecek. Oyunda hem şutlarımızı hem de çevre faktörlerini çok iyi kullanmamız gerekiyor. Sadece nişan al ve vur dışında, karşımıza çıkan oyunculara karşı ek bir strateji uygulamamız gerekiyor. Bu oyunda kullanacağımız çeşitli binek araçlar ve dahası bizleri bekliyor.
 
Öte yandan elbette kullanacağımız silahlardan makineli tüfeklere kadar pek çok farklı araç da bizleri bekliyor olacak. Örneğin elimize bir drone alıp, bu drone ile çevreyi keşfedebiliyoruz ve bu keşif sırasında bir düşmanla karşılaştığımızda üzerine real gidip onu fırlatıp patlatabiliyoruz. Bu sebeple bu oyunda farklı silah türlerinin olduğunu söyleyebilirim.
 
 
 
Bunun dışında çeşitli yangınlardan korunmak için de kalkan kullanabiliriz. Bu üretimde farklı unsurlar olduğu için drone, kalkan ve kanca gibi çeşitli öğeler bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi drone ile çevreyi keşfedip düşmanı gördüğümüz yerde bu drone’u patlatabiliyor, kalkanla düşman atışlarından kendimizi korumaya çalışıyor, kanca ile tırmanmak ve yüksek yerlere ulaşmak için atılımlar yapabiliyoruz. Bu tür maçlarda yüksek yerlerde olmak bizim için her zaman avantajdır. Çünkü diğer oyunculara karşı tepeden vurmak ve alttaki oyuncuları görmek daha kolay. Yüksek yerler her zaman konum avantajı olan kısımlardır. Bundan dolayı bu oyunda kancayı çok kullanacağımızı söyleyebilirim.
 
Elbette bu oyunların olmazsa olmazı özelleştirme sistemi ve mekanikleri. Özelleştirme sistemi içerisinde karakterimizi, silahımızı ve emojilerimizi özelleştirebiliyoruz. Görünüşleriniz dışında çeşitli araç ve silahları oyun içerisinde tamamen farklı görünümlerle süsleyebiliyoruz. Bunun dışında karakterimizi diğer oyunculardan farklı görünecek şekilde özelleştirebilir, silahlarımıza yeni görünümler ve çıkartmalar ekleyebilir ve görsel olarak daha hoş hale getirebiliriz. Bunun dışında rakip oyunculara karşı gösterebileceğimiz çeşitli emojiler ve dans türleri mevcuttur. Bunları oyunda bir rakibi öldürdükten sonra veya istediğimiz zaman kullanabiliriz. Bu nedenle, bu şekil özelleştirmeleri ve seçenekleri de bu üretime dahildir.
 
 
 
Yine bu emojileri ve dans türlerini rakiplerinizle dalga geçmek için kullanabilirsiniz. Dolayısıyla oyundaki bu iyileştirmeler ve özelleştirmeler gelecekte daha da artacak. İlk etapta birkaç seçeneğimizin olacağı bu yapımda ileride daha fazla özelleştirme seçeneği, emoji seçeneği ve diğer seçenekler eklenecek.
 
Oyun şu anda erken erişim sürümünde. eEarly wife versiyonunda geliştirici grubu, geri bildirimin önemli olduğunu belirtiyor. Bu süreçte oyunun eksiklikleri gideriliyor ve yeni güncellemelerle oyuna ek özellikler ekleniyor. Oyun şu anda Steam platformu üzerinden PC için mevcut. Şu an Steam’de 50 TL’den satışta. Erken erişim sürümünde 50 TL’ye satışa çıkan bu yapım, tam sürüme geçtiğinde fiyatı artacaktır. Dolayısıyla online multiplayer ile bilimkurgu temasını harmanlayan bu yapımı denemek isterseniz bu fiyata almanızda fayda var.
 
Ne yazık ki, şu anda oyunu denemek için bir demo sürümü yok. Oyunu satın alıp deneyebilirsiniz. PC’niz varsa Steam üzerinden bu ürünü satın alıp deneyebilir ve 2 saatten daha az zaman harcadıktan sonra oyunu beğenmezseniz iade edebilirsiniz.
 
 
 
Bilim kurgu temalı çevrimiçi çok oyunculu aksiyon nişancı oyunu, 1 Mart’ta yeni nesil konsollara – PlayStation 5 ve Xbox Series’e geliyor. Bu tarz nişancı oyunlarını seviyorsanız ve bilimkurgu teması da ilginizi çekiyorsa bu yapımıza göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Ama alışılageldiği gibi çok oyunculu bir yapı sergilediği için rastgele bir hikaye vs. yok. Bu nedenle, oyundaki diğer oyuncularla her zaman büyük bir etkileşim halindeyiz.
 
– Gözlerinin Önünde (10 Mart: PS5, hikaye, macera, etkileşimli kurgu)
 
 
 
GoodbyeWorld Games tarafından geliştirilen ve Skybound Games tarafından yayınlanan hikaye odaklı interaktif kurgu macera oyunu Before Your Eyes, 10 Mart’ta Playstation 5 konsoluna geliyor. Çizgi film tarzı grafiklere ve sürükleyici karakterlere sahip bu hikaye odaklı macera oyunu, duygusal bir deneyim sunuyor. birinci şahıs kamera açısıyla anlatım. Bu yapımda tamamen bize nüfuz edecek bir hikaye aktarmaya çalışıyoruz ve bu oyunla birlikte hikayemizi bitirmeye odaklanıyoruz. Oyun içerisinde ilgi çekici karakterler, mekanlar ve dahası bizleri bekliyor.
 
Hikaye odaklı bu yapımda çıkacağımız bu macerada duygu yüklü bir ortama giriyoruz. Girdiğimiz bu ortamda zaman zaman çeşitli tercihlerle karşı karşıya kalıyoruz ve izleyeceğimiz yola bizzat kendimiz karar veriyoruz. Karar verdiğimiz bu yolda ve yaptığımız her seçimde sonuçlar farklı olduğu gibi gideceğimiz yer de değişir. Dolayısıyla bu oyunda her oyuncu farklı bir deneyim yaşayabiliyor.
 
 
 
İçimizi burkan bir hikayenin bizlere sunulduğu bu yapımda gerçek hayatta olduğu gibi tüm hayatımız gözümüzün önünden geçiyor. Daha çok hikaye anlatımının ön planda olduğu bu yapımda hem orta sahneler, hem karakterlerle etkileşim hem de farklı bölgelere gidişler var. Karşılaştığımız her karakterin bize hikayeden bir kesit bıraktığı bu yapımda gerçek hayattan da esinlenmeler var.
 
Yenilikçi bir teknikle anlatılmaya çalışılan bu hikaye kapsamında zaman zaman duygularımıza hakim olamıyor ve hüzün dolu bir ana geçiyoruz. Bu yapımda karakterimizin daha önce yaşadığı anılara geri dönebiliyor hatta bu anıları yeniden yaşayabiliyoruz. Başa döndüğümüz bir yapımda böyle bir deneyim elde etmek elbette kıssa açısından değerli bir unsur. Burada ana karakterimizin daha önce neler yaşadığını, nasıl geçtiğini ve daha fazlasını görebilir ve bizzat deneyimleyebiliriz.
 
 
 
Hayat hikayemizi öğrenebileceğimiz bu yapımda ilginç karakterler, renkli atmosferler ve görseller ve dahası bizleri bekliyor. Birinci şahıs kamera bakış açısına sahip bu oyunda farklı bölgelere geçiyoruz, bu bölgelerde yeni karakterler ve kişilerle tanışabiliyor, onlarla birlikte hikayenin gidişatı hakkında bilgi alabiliyor ve çeşitli sırları ortaya çıkarabiliyoruz. Bağımsız bir yapım olan ve başlangıçta Kickaster projesi tarafından desteklenen bu yapım, bağımsız oyun ödülü almış bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunda işlenen tema hastalık, ölüm ve üzüntüdür. Bu üç temel etrafında dönen bu yapımda duygularımıza hakim olamıyor ve kendimizi bu hikayeye kaptırıyoruz.
 
Geçmişe bir göz atıp ana karakterimizin yaşadıklarını öğrendiğimiz bu duygusal oyunda her karakter seslendiriliyor. Bunlardan bahsetmemin nedeni oldukça basit. Çünkü oyun bağımsız bir proje ve seslendirme gibi tekniklere sahip olmayabilir. Dolayısıyla bu yapım bağımsız bir proje olduğu için bu tarzda yer aldığını belirtmeliyim. Yukarıda da belirttiğim gibi her karakter tamamen seslendiriliyor ve hikayenin gidişatını bizlere aktarıyor. Başlayacağımız bu hikaye odaklı macerada gerçek hayatta olduğu gibi beklentilerimizi yerine getirmek istiyoruz.
 
 
 
Oyuncular tarafından çok beğenilen bu yapım bizleri renkli bir dünyaya götürüyor ve bu dünyada duygusal anlar yaşıyoruz. Oyunda birinci şahıs kamera bakış açısı var ve her deneyimi bizzat yakından yaşıyoruz ve kameramızla geçiş yapıp oyundaki karakterimizin gözünden hareket edip her anı dolu dolu yaşayabiliyoruz. Oyunda farklı olaylar yaşayabilirsiniz ve çeşitli küçük bulmacalar vardır. Bir cenazeden başlayarak kamp alanına hatasız geçebilir ve farklı olaylara tanık olabiliriz. Bu da oyunun bize sunduğu hikayenin ne kadar geniş olduğunu gösteriyor.
 
Oyunun hem grafikleri hem de dünyası gerçekten ilgi çekici. Daha önce bu tarz grafiklere sahip birçok üretici var ama ben bu yapımı Road 96 ile kıyaslayabilirim. İki oyunun ortasında hem hikaye anlatımında hem de grafik ve karakter tasarımı açısından benzerlik var. Road 96 oyununu bu yüzden oynadıysanız hem grafik hem de hikaye anlatımı açısından bu yapımı sevebilirsiniz.
 
 
 
Farklı anlara tanık olduğumuz ve farklı karakterlerle tanıştığımız bu oyunda farklı türden karakterlerle karşılaşıyoruz. Bu karakterler bize hikayenin geri kalanını anlatıyor ve geçmişe giden gerçek yola çıktığımız bu oyunda farklı anıların kilidini açabiliyoruz. Oyunda bir web kameramız var ve bu kamera aracılığıyla eski anlara giderek bu anıları tazelemeye ve açmaya çalışıyoruz. Öte yandan oyunda küçük bulmacalar bulunuyor ve orta sıralarda karşımıza çıkacak olan seçimler ile farklı sonuçlara ilerleyebiliyoruz.
 
Daha önce tanıştığımız karakterlerin yanı sıra oyunda tanışıp etkileşime geçebileceğimiz karakterler de bulunuyor. Bu karakterler aynı zamanda hikayenin gidişatını da etkiliyor ve bizlere daha yeterli bir anlatım sunuyor.
 
Bağımsız bir proje olan bu yapımda keyifli bir deneyim yaşayabiliriz. Oyundaki karakter animasyonları ve seslendirmeler de oldukça iyi. Bu sebeple hikaye odaklı macera yapımlarını seviyorsanız bu oyuna bir şans verip göz atabilirsiniz. Steam sayfasında zaten son derece olumlu bir etiketi var. Tek kişilik bir yapım olan bu oyunda Steam başarımları da yer alıyor. Bunun dışında 8 farklı dil tabanı ile karşımıza çıkıyor. Desteklenen diller arasında İngilizce, Fransızca, Almanca, Kastilya İspanyolcası, Japonca, Korece, basitleştirilmiş Çince ve klasik Çince bulunur.
 
 
 
Öte yandan oyunun medya tarafından reytingine bakacak olursak: Gamespot 10 üzerinden 8, Game Informer ise 10 üzerinden 8.5 puan almış durumda. oyun medyası ve oyuncular. Oyunun son güncellemesi 19 Ekim 2022 tarihinde bizlere sunuldu. Bu güncelleme küçük bir güncelleme olarak geliyor ve burada çeşitli bug ve sorunların giderildiği belirtiliyor.
 
Yer yiyen mini oyunların sunulduğu bu yapımda ana karakterimizin yaşadıklarına bizzat şahit oluyoruz. Alacakaranlıktan gündüze farklı zamanlara geçebilir, yazdan kışa farklı mevsimler yaşayabilir ve ortamdaki değişimlere göz atabiliriz. Oyunda restoranlardan piknik alanlarına, okuldan evimize kadar pek çok yerde olabiliyor ve burada yaşadıklarımızı bizzat görüp burada anılarımıza dokunabiliyoruz. Burada ana karakterimizin neler yaşadığını ve ne gibi zorluklar yaşadığını görebiliyoruz, karşılaştığımız seçimleri her yerde kişisel olarak onaylıyor ve daha fazlasını yapabiliriz. Bu seçimler oyunun gidişatını etkiler ve oyun farklı sonlarla bitebilir. Bu nedenle seçimlerin çok değerli olduğunu söyleyebilirim.
 
 
 
Daha önce 2021 yılında PC platformuna çıkan bu yapım, yeni nesil konsol olan PlayStation 5 konsoluna 10 Mart’ta geliyor. Stil sahibi bu yapımlar, konsollarda daha iyi bir deneyim sunabilir. Oyunda rastgele bir aksiyon ya da dövüş unsuru olmadığı için konsolun kumandası ile oynamanın ve o hissi – titreşimi hissetmenin daha iyi bir oyun deneyimi sunabileceğini söyleyebilirim.
 
Before Your Eyes şu an Steam’de 18.50 TL’ye satışta. Oyunu PC platformunda denemek isterseniz fiyatı da oldukça uygun ancak PlayStation 5’in fiyatı şimdilik kesin değil. Fiyat ayrıca ayrılış gününde belirlenecektir.
 
– Anno 1800 Konsol Sürümü (16 Mart: PS5, Xbox Serisi, şehir kurma, strateji, simülasyon)
 
 
 
Ubisoft Mainz tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan şehir kurma, strateji, simülasyon oyunu 16 Mart’ta yeni nesil konsollara geliyor. Daha önce PC platformuna çıkan bu strateji simülasyon oyununda büyük bir şehir oluşumu inşa edeceğiz, ve bu şehirle birlikte kültürümüzü ve mirasımızı gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde yayabileceğiz. Oyunda Sanayi Devrimi’nin lideri olacağız ve birçok yeni yapı inşa ederek şehrimize yeni teknolojiler kazandırabileceğiz.
 
Anno serisi de buna dayalı bir seri olup strateji simülasyon oyunları arasında popüler olan yapımlardan biridir. Bu üretimde yeni teknolojiler keşfedecek, bu teknolojileri şehrimize sunacağız, onlarla birlikte yeni kıtalar ve bölgeler keşfedeceğiz, yeni toplumları bünyemize katacağız ve bu yapı içinde istediğimiz şehri inşa edebileceğiz.
 
 
 
Sanayi devrimi toplumlarının yer aldığı bu oyunda yeni teknolojilerle hızlıca bir sonraki aşamaya geçebileceğiz. Ek olarak, kültür seviyemizi yükseltebileceğiz ve yeni toplulukların kilidini açabileceğiz. Bu oyunda kafamızda şehir kurabileceğiz, yeni binalar yaparak nüfusu artırabileceğimiz gibi yeni bina türleri keşfederek üretimde öne çıkmaya çalışacağız.
 
Anno 1800’de rastgele oluşturulmuş haritalar ve kıtalar yer alacak ve seride popüler olan özellikler bu yapımda yer alacak. Daha önce PC platformuna çıkan bu oyun çok yakında yeni nesil konsollara da gelecek. Yeni neslin teknolojik özelliklerinden faydalanabileceğimiz bu üretimde farklı kıtalara gidip bu kıtaları keşfedecek, yeni kaynaklara sahip olup bu kaynakları toplayıp şehrimize dahil edeceğiz. Topladığımız bu kaynaklarla yeni yapılar kuracak ve topluma yeni bir dünya vaat edeceğiz.
 
 
 
Strateji ve simülasyon öğelerinin harmanlandığı bu oyunda çok çeşitli yönetim mekanikleri olacak. Bu üretimde yapıların her noktasına müdahale edebilen bir yapıyı istediğimiz yere kurabileceğiz ve daha fazlasını yapabileceğiz. Sanayi devrimi ile başladığımız bu oyunda yavaş yavaş teknolojilerinizi geliştireceğiz ve bir sonraki seviyeye geçerek daha fazla yapının kilidini açabileceğiz.
 
Oyunda çeşitli modlar karşımıza çıkacak ve bu modlar arasında seçim yapmak bizim işimiz olacak. Oyunda en çok oynayacağımız modlardan biri de hikaye modu olacak. Bu modda oyunun bize sunduğu hikayeyi deneyimleyeceğiz ve bu bağlamda çeşitli görevleri yerine getirecek, yapılar inşa edecek ve kültür seviyemizi yükseltmeye çalışacağız. Yeni teknolojileri ortaya çıkararak yeni kıtalar keşfedecek, bu kıtalarda yerleşimler kuracak ve kendi kültürümüzü orada yaymaya çalışacağız.
 
 
 
Oyundaki bir diğer mod ise çok oyunculu moddur. Bu mod ile birlikte güçlü bir şehir kurmaya çalışacağız, diğer oyuncularla birlikte çıktığımız bu yolda en uygun şehri kurmaya çalışacağız ve çeşitli dünya yapıları inşa etmeye başlayacağız. Oyundaki asıl amacımız büyük bir şehir ve büyük bir dünya yapısı kurmak olacak. Bu oyunda farklı kıtaları ve kıtaları keşfedeceğiz, böylece yeni kaynaklar elde edebileceğiz. Bu yeni dünyanın keşfi ile farklı okyanusları aşabileceğiz ve bu okyanusları kendi lehimize kullanabileceğiz. Büyük bir medeniyetin adımlarını attığımız bu oyunda karşımıza çıkan kıtaları keşfedip yeni kaynaklar toplayıp bunu halka sunacak ve toplumumuzu bu formda yükseltmeye ve yüceltmeye çalışacağız. Simülasyon ve strateji unsurlarının yer aldığı bu yapımda şehir kurma üzerine oldukça detaylı bir içerik bizleri bekliyor olacak.
 
Oyunda her binanın farklı mekaniklerine dokunabileceğiz, bu mekanikler ile birlikte yapının şeklini ve şemasını değiştirip sağdan sola veya diğer yönlere çevirebileceğiz. Yine en altta şehir menüsü çıkacak ve bu şehirde yolları, yapıları ve çeşitli kültürel öğeleri dilediğimiz gibi dikebileceğiz. Oyunda yine bir çok alan olacak ve bu alanları temizleyerek kendimize yeni oluşumlar ve yapılar kuracağız bu sayede kendi şehrimizi geliştirip büyütebileceğiz. Oyunda yanlış yaptığımız yerleri kazma ile sileceğiz ve tekrar üzerinden geçebileceğiz. Mesela yol yaptık yanlış yere kurduk kazma ikonu ile ortadan kaldıracağız ve yol tekrar oraya yapılacak.
 
 
 
Oyun, çok çeşitli ayrıntılı simülasyon ve strateji öğelerine sahip olacak. Bu üretimde her bölgede farklı yapı ve binalar yapabileceğiz ve yaptığımız her konutla nüfus artacak. Oyunun belirli bölümlerinde çeşitli görevler bize verilecek ve bu görevleri yapabilmek için oyun içinde farklı saldırılar ve stratejiler yapmak zorunda kalacağız. Oyunda ormanlık alanda bulunuyorsak bu ormandaki ağaçları kesip burada yerleşim yerleri kurup kendi şehrimizi geliştirmeye başlayacağız. Yeniden kaynak toplamaya başlayacağız ve bu kaynakları yeni binalar ve yapılar inşa etmek için kullanacağız.
 
Çok çeşitli yapılar kurabildiğimiz, yeni teknolojilerin ve binaların kilidini açabildiğimiz bu oyunda teknik detay ve ince hesaplar gerektiren durumlarla da karşılaşacağız. Bu durumların üstesinden gelmek ve çeşitli stratejiler oluşturmak kendi görüş ve kanaatimize göre değişiklik gösterecektir.dalamanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort