Ekonomi

Meteoroloji uyarıda bulundu, çiftçiler hasadına başladı: Fırtınadan önce zeytin hasadı

Meteoroloji uyardı, çiftçiler hasada başladı

Fırtına öncesi zeytin hasadı

ADANA – Meteorolojinin hafta sonu fırtına ve sağanak yağış uyarısı yapmasının ardından Adana’nın Kozan ilçesinde zeytin üreticisi, verimsiz bahçesindeki meyveleri yağmurdan önce topladı.

Adana’nın Kozan ilçesinde meteorolojinin Adana için verdiği fırtına ve sağanak yağış uyarısının ardından fırtına öncesi hasat telaşı yaşandı. Yazın kurak geçmesi nedeniyle bu yıl zeytin verimi düşüktü. Çiftçiler, zeytinlerin zarar görmemesi için fırtınadan önce hasat etti.

Geçen yıl 1 dönümlük bahçesinde 20’ye yakın ağacı bulunan Sevda Ersin, geçen yıl 100 kilo yağ elde ettiklerini, bu yıl ise 30 kilo yağ sıkıntısı yaşanacağını kaydederek, “Sonradan fırtına öncesi hasat yaptık. Meteoroloji uyardı.Bu yıl zeytin az ve fırtınada olgunlaşan zeytinler dökülecek.Aslında hasat yağmur yağmasını bekliyorduk.Kuru yağmurla zeytin daha iyi olur diye düşündük ama fırtına gelecek olgunlaşmış zeytinleri döktük. Ağaçlarımızda aslında zeytin yok o yüzden zarar görmesin diye bugün hasat ettik. Bu yıl havaların çok sıcak olması nedeniyle bahçelerimizde ne fasulye ne de domates vardı. Zeytinyağı fiyatları yüksek.” Az da olsa kendi petrolümüzü elde etmek istedik” dedi.

sarkisla-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu