Ekonomi

Petrol üç haftadır düşüşünü sürdürüyor

Brent ham petrolü, küresel talebe ilişkin artan endişeler ve Orta Doğu’daki gerilim nedeniyle risk priminin gevşemesi nedeniyle son üç haftada yüzde 12’ye yakın değer kaybı yaşadıktan sonra varil başına 81 doların altına geriledi. ABD ham petrolü 76 dolar civarında işlem gördü. OPEC Pazartesi günü aylık piyasa raporunu yayınlayacak, ardından bu hafta Uluslararası Enerji Ajansı ve iki haftalık ABD envanter verilerini yayınlayacak.

ANZ Group Holdings analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes bir notta, “Bu hafta açıklanacak birkaç petrol piyasası raporu odak noktası olacak. Jeopolitik gerilimler hafifledikçe herhangi bir gerilim işareti zayıflayan hissi değiştirebilir.” dedi.

Petrol fiyatları, Çin, ABD ve Avrupa’dan gelen düşüş yönlü tüketim sinyallerinin etkisiyle Çarşamba günü Temmuz ayından bu yana ilk kez 80 doların altına düştükten sonra geçen haftanın sonunda hafif bir toparlanma kaydetti. Dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu’dan yapılan arz İsrail ile Hamas arasındaki çatışmadan etkilenmezken, Rusya ve ABD’den yapılan sevkiyatlar artıyor.

habereregli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu